ÇATIŞMA YÖNETİMİ - Working Throught Conflict

Joseph P. FOLG ER, Marshall Scott POOL E, Randall K. STUTMAN

36,00 TL

MÜHENDİSLİK EKONOMİSİ Prensipler ve Uygulamalar
Yazar(lar) Osman Okka
Barkod 9786057928061
ISBN 978-605-7928-06-1
Fiyatı 50,00 TL
Ebatı 16x23,5
Sayfa Sayısı 608
Kağıt/Renk 1. Hamur / Tek Renk
Baskı Sayısı Gözden Geçirilmiş 7. Baskı
Baskı Yılı Kasım, 2018
Yayınevi NOBEL Akademik Yayıncılık

Facebook Paylaş
Google Plus Paylaş

İndirim ile Ürünü satın al

Kitap Hakkında

Kendi alanında teknik bilgi ve uzmanlığa sahip; insan, makine teçhizat, malzeme, ekipman ve prosesleri kullanmak suretiyle işletmede mal ve hizmet üreten teknik eleman olarak mühendisin amacı; malzeme, kaynak, zaman, teknoloji gibi girdileri kullanmak suretiyle maksimum üretimi elde etmektir.
Sınırlı ve belli bir maliyete sahip kaynakları optimal kullanılamadığı ve mümkün olan en yüksek değerler üretilemediği sürece bir firma, pazarda rakipleri karşısında başarısız olur ve belki de pazardan çekilmek zorunda kalır. Kaynakların optimal kullanılması için firmanın önemli bir teknolojiye sahip olması, teknolojik gelişmesini devamlı süreç hâline getirmesi ve teknoloji konusunda rakiplerinin önünde olması gerekir. Firmada kaynakların kullanılmasıyla ilgili her kararın ekonomik bir yönü vardır. Kaynakların prodüktif yani verimli kullanılması, maksimum getiri sağlaması gerekir. Bu sebeple mühendis, yönetimin yanında ve kendi alanında kaynakların verimli kullanılması için bütün tedbirleri almak ve gerekli yöntemleri uygulamak zorundadır. Alınan ekonomik kararlar kısa ve uzun dönemli olabilir, yapılan harcamalar da kısa ve uzun dönemli olacaktır. Eğer ekonomik kararlar kısa dönemliyse yani bir yılı kapsıyorsa bunlar gelir harcaması, bir yılın ötesini kapsıyorsa yatırım harcamasıdır.
Mühendis; gelir harcamalarını ve yatırım harcamalarını nasıl yapacak, bu harcamalarda nasıl tasarruf sağlayacaktır? İşte bu konular mühendislik ekonomisinin konularıdır. Kaynakların etkin kullanımı, projelerin hazırlanması, yatırımların yapılması, projenin yürütülmesi ve işletmeye açılması ve benzeri süreçler firmanın hayatı boyunca devam eder ve projenin her safhasında mühendis yerini alır. Bu bakımdan bir mühendisin “Mühendislik Ekonomisi” bilgileriyle donatılması ve rasyonel hareket etmesinin sağlanması çok önemlidir. Bu eser size bu bilgileri vermeyi amaçlamaktadır.

Kitap Bilgileri

Ön Söz

İçindekiler

ULUSLARARASI HAVACILIĞIN TEMELLERİ - Fundamentals of International Aviation

Suzanne K. Kearns

40,00 TL

Atlas Kitap (e-Satış)
Nobel Kitap (e-Satış)
Ebabil Yayınları
Aktif Düşünce Yayınları
Hakemli Bilimsel Dergiler