Adli Psikoloji

Aslı Akdaş Mitrani, David Lester, Ekin Emiral, Emek Yüce Zeyrek Rios, Emre Şenol Durak, Hatice Demirbaş, Hilal Eyüpoğlu, Mehmet Şakiroğlu, Mithat Durak, Öznur Öncül, Sevgi Güney, Tuğba Tunç Ergin

38,00 TL

Üniversite Gençliğinin Şiddete Eğiliminin Araştırılması
Yazar(lar) Ömer Alkan, Erkan Oktay, Şeyda Ünver
Barkod 9786257126045
ISBN 978-625-7126-04-5
Fiyatı 20,00 TL
Ebatı 16x23,5
Sayfa Sayısı 122
Kağıt/Renk 1. Hamur / Tek Renk
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil Türkçe
Kapak Karton Kapak
Baskı Yılı Temmuz, 2020
Yayınevi Nobel Bilimsel Eserler

Facebook Paylaş
Google Plus Paylaş

İndirim ile Ürünü satın al

Kitap Hakkında

Şiddet olgusunun, insanlık tarihi kadar eski olduğu, ancak bununla birlikte modern dünyanın üstesinden gelmekte zorlandığı bireysel ve sosyal bir gerçek olduğu bilinmektedir. Yaşamımızın hemen hemen her safhasında karşılaştığımız şiddet, boyutları giderek artan ve önüne geçilemeyen bir şekilde birçok kişinin hayatını, fiziksel ve ruhsal sağlığını, huzurunu ve mutluluğunu etkileyen gizli bir tehlike olarak varlığını sürdüren bir olgudur. Şiddetin bu denli yaygınlığı ise insan yaşamının kaçınılmaz bir parçasıymış gibi algılanarak sessiz bir kabullenişe neden olmaktadır.
İnsanoğlu gelişiminin hemen her safhasında şiddet içerikli davranışlar görebilmekte ve gösterebilmektedir. Bu safhaların biri de kuşkusuz genç yetişkinlik dönemidir. Üniversite gençliği, fiziksel gelişme ve değişme dönemini henüz tamamlamıştır ve psikolojik gelişmeleri açısından yetişkinlik öncesi dönemi yaşamaktadır. Bu gençlik kesimi süreklilik kazanacak bir kimlik ile hayata atılma ve sosyal bir statü kazanma çabasındadır. Üniversite gençliği ülkenin yönetim ve kalkınmasında önemli sorumluluklar alma safhasında olan bir kesimdir.
Ülkemizde de öğrenciler üniversite yıllarını genç yetişkinlik döneminde geçirmektedir. Ergenlik döneminin karmaşasının yanında farklı bir şehirde eğitimini sürdürme, o şehrin kültürüne ve çevresine adapte olmaya çalışma, bir mesleğe hazırlık için gerekli çalışmaları yapma gibi birçok sorun ile başa çıkılması gerekmektedir. Ayrıca karşı cins ile kurulacak olan yakın ilişkiler de genç yetişkinlik döneminin başa çıkılması gerekli sorunlarından birisidir. Üniversite gençliğinin gerek flört ilişkilerinde gerekse iletişim hâlinde oldukları bireylere yönelik şiddete eğilimlerinin incelenmesinin ve şiddet sonucu ortaya çıkan problemlere çözüm bulunmaya çalışılmasının sağlıklı bir toplum oluşturmada önemli olduğu düşünülmektedir.
Bu çalışmada Atatürk Üniversitesinde eğitim ve öğrenimine devam eden üniversite öğrencilerinin şiddete eğilimleri ölçülmüş ve öğrencilerin şiddete eğilimleri üzerinde etkili olan demografik ve sosyo-ekonomik özellikler ile çeşitli şiddet faktörleri araştırılmıştır.

Kitap Bilgileri

Kitaptan

Sosyal Medya Rehberi

Aslıhan Zinderen, Erdoğan Akman, Hakan Yılmaz, İbrahim Etem Zinderen, M.Ferhat Sönmez, Niyazi Ayhan, Savaş Keskin, Seçil Düztepe, Serpil Kır Elitaş, Sümeyra Ayık, Türker Elitaş

22,00 TL

Atlas Kitap (e-Satış)
Nobel Kitap (e-Satış)
Ebabil Yayınları
Aktif Düşünce Yayınları
Hakemli Bilimsel Dergiler